Değerli Taş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

15.03.2020 20:58:04

Değerli Taş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mücevher, hemen her kadının sık sık tercih ettiği aksesuarlardır. Işıltısı ve şıklığı ile göz kamaştıran mücevherlere her kadın sahip olmak ister. Ancak mücevher satın alırken acele etmemeniz ve öncesinde bazı araştırmalar yapmanız gerektirmektedir.

Sevdiğiniz kadına hediye alırken ya da kendinize takı alırken aceleci davranmak çok büyük problemlere yol açabilmektedir. Satın almayı düşündüğünüz kolye, pırlanta, elmas ya da benzeri taşların sertifikalı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Böylelikle satın aldığınız takının değerini koruma altına alabilmeniz mümkün hale gelir. Bunun dışında sertifika sayesinde değerli taşlara ederinde fazla para ödememiş olursunuz. Bunun dışında değerli taş satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktaları aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür.

Değerli taş satın alırken kişilerin 4C kuralı olarak adlandırılan kurala dikkat etmesi gerekmektedir. 4C kuralı; cut (kesim), carat(ağırlık), clarity (berraklık), color(renk) şeklindedir. Özellikle pırlanta gibi değerli taşların fiyatı 4C kuralına göre belirlenmektedir. Bu nedenle değerli taş alırken taşın kesimine, rengine, ağırlığına ve berraklığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Pırlantanın rengi ne kadar beyaz ise o kadar kıymetli ve değerli olduğunu kabul edilmektedir. Taşın içinin temiz olması ise kalitesini ve berraklık seviyesini göstermektedir. Küçük parçalar halindeki pırlanta çok nadir olarak yüksek ağırlıkta çıkarılabilmektedir. Bu nedenle pırlantanın caratı yani ağırlığı ile fiyatı doğru orantılı olmaktadır. pırlanta satın alırken 4C kuralına dikkat edilmesi gerektiğinden bahsettik. Peki, başka dikkat edilmesi gereken bir nokta var mıdır? Evet. Bu nokta mücevher sertifikasıdır.

Mücevher Sertifikası Nedir?

Mücevher sertifikası, satın alacağınız pırlanta ya da değerli taşın çeşitli bilgilerini barındıran sertifikaları ifade etmektedir. Pırlanta sertifikası 4C kurallarını taşın barındırıp barındırmadığını, taşın cilalanma kalitesi, taşın simetrisi gibi özellikleri içermektedir. Bunun dışında taşın kesim şekli, şekil bilgileri, taşın belgelendiği tarih, rapor numarası gibi çeşitli bilgiler mücevher sertifikalarında yer almaktadır.

Mücevher sertifikası bağımsız taşbilim enstitüleri tarafından verilmektedir. Bu doğrultuda sertifikalar, taş alanında uzman taşbilimciler tarafından detaylı incelemeler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Mücevherlerin üzerinde bulunan taşların büyüklüğü 0.3 karata kadar ise üreticilerin kendi hazırladıkları sertifikalar yeterli bulunmaktadır. Ancak satın almak istediğiniz mücevher 0.3 karattan fazla bir değere sahip ise satın aldığınız yerden uluslararası geçerliliği bulunan bir sertifika talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Mücevher Sertifikası Ne işe Yarar?

Mücevher sertifikası alıcıyı koruyan bir belgedir. Mücevher sertifikalarının en önemli faydası ise satın alınan taşların ederinden daha fazla fiyat ile satılmasını engellemektir. Ayrıca mücevher sertifikaları satın alınan taşınan sahte olması ihtimalini de ortadan kaldırmaktadır. Herhangi bir hırsızlık olayı ile karşı karşıya kalınması durumunda mücevher sertifikaları alıcıları korumaktadır. Mücevher sertifikası elinde olmadığı için hırsızlar kuyumcuya mücevheri bozdurmaya gittiğinde yakalanabiliyor. Uluslararası geçerliliğe sahip olan sertifikalı mücevher satın alındığında ise dünyanın neresinde olursanız olun mücevherin size ait olduğunu belgeleyebilirsiniz.

Uluslararası Mücevher Sertifikaları

Dünya üzerindeki pek çok gemoloji enstitüsünde değerli taşları için sertifikalar verilmektedir. Uluslararası alanda itibara sahip olan enstitüler sayesinde kolaylıkla mücevher sertifikasına sahip olmak mümkündür. Amerika Gemoloji Enstitüsü en çok bilinen taşbilim enstitüleri arasında yer almaktadır. 1932 yılından bu yana hizmet veren enstitü, 4C kuralını öne süren enstitü olarak da bilinmektedir. Söz konusu enstitü değerli taşları inceleyerek GIA sertifikası vermektedir. GIA sertifikalı mücevherleri satın alarak dünyanın her yerinde taşların değeri düşmeden satabilirsiniz.

Diğer bir taşbilim enstitüsü ise HDR Antwerp’tir. Uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalar sunan kuruluşların en başında yer alan HDR Antwerp, 1976 yılında Belçika’da kurulmuştur. Söz konusu kuruluş değerli taşlar için HDR sertifikası sunmaktadır. Bu sayede değerli taşların kalitesi ve değeri güvence altına alınmış olur. Avrupa Gemoloji Laboratuvarı, Amerikan Geoloji Derneği Laboratuvarları ve Uluslararası Gemoloji Enstitüsü uluslararası sertifika alanında itibara sahip olan kuruluşlar arasında yer almaktadır.

Siz de satın aldığınız değerli mücevherlerinizi koruma altına almak istiyorsanız satın alırken mutlaka mücevher sertifikası talep etmelisiniz. Bu sayede dünyanın neresinde olursanız olun mücevherlerinizi koruma altına almış olacaksınız.