Takı Bakımı ve Dikkat edilmesi gerekenler

15.03.2020 21:01:38

Takı Bakımı ve Dikkat edilmesi gerekenler

Kadınlar için takı ve aksesuarlar günlük yaşamın en önemli ayrıntıları arasında yer alır. Takıların kombin tamamlayıcısı ve göz alıcı bir detay olarak görülmesi takılar konusunda bakım ve temizliğin oldukça önemli bir noktaya taşınmasına neden olur. Kadınlar için takı bakımı ve temizliği ciddi derecede öneme sahip olsa da pek çok kadın bu temizliği nasıl yapacağını bilmez. Sizler için hazırlanan bu çok özel yazı sayesinde takı bakımı ve temizliği ile ilgili en önemli tüyoları öğrenebileceksiniz.

Yıpranmalara Karşı Yapılacaklar

Gözleri kamaştıran ve herkes tarafından çok beğenilen takılarınızın bakım ve temizliğini yapmadan önce yıpranmalara karşı önlem alarak takılarınızın eskimesini önleyebilirsiniz. Takılarınızın uzun ömürlü olmasında ciddi derecede dikkat edilmesi gereken durumlardan ilki takıların kimyasallara karşı korunmasıdır. Kadınların makyaj yaparken kullandıkları krem, saç spreyi ve diğer malzemeler takılara zarar verecek bol miktarda madde içerir. Kimyasal içeren bu malzemeler ile takılarınızın doğrudan temas etmesini engellemeli temas etse dahi hemen önlem almalısınız.

Takı bakım ve temizliği kadar önemli bir detay da ter ve diğer vücut salgılarından takıların uzak tutulmasıdır. İnsan vücudu ter vb. salgılarla zararlı sıvıları vücut dışına atar. Bu salgılar takıların yıpranmasına ve kısa sürede eskimesine neden olur. Söz konusu salgılara karşı takılarınızı korumanız oldukça mühimdir. Aksi takdirde takılarınızda kararma ve eskime ortaya çıkabilir.

Altın Takı Bakımı ve Temizliği

Altın takılar kadınların en çok kullandığı aksesuarlardandır. Altının görsel açıdan oldukça gösterişli olmasının yanı sıra farklı seçeneklerle üretilebiliyor olması aksesuarların tercih edilme nedenini ortaya koyar. Tercih noktasında oldukça yoğun bir talep gören altın aksesuarların bakımı ve temizliği için aşağıdaki detayları gözden kaçırmamanız gerekir.

Altın takılarınızın üzerinde herhangi bir pislik veya toz bulunmuyorsa bu takıları kuyumcudan temin edebileceğiniz parlatıcılarla kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu yöntem altın takı bakımı ve temizliğinin en önemli noktalarından bir tanesidir. Ancak altın takılarınızın üzerinde kir ve toz bulunuyorsa bu durumda ılık su ve kimyasal içermeyen deterjan yardımı ile takılarınızı hafifçe temizleyebilirsiniz. Deterjan yerine aynı özelliklerdeki şampuan ve sabunu da kullanabilirsiniz.

Altın takı bakımı ve temizliği esnasında kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız. Tercih edeceğiniz deterjanın da kimyasal içermiyor olması da oldukça önemlidir. Bu detaylar ışığında ılık su ile temizleyeceğiniz altın takıları bir fırça yardımı ile hafifçe fırçalayabilirsiniz. Fırçalama sırasında takı yapısına zarar vermemeye özen göstermelisiniz.

Hassas Takı Bakımı ve Temizliği

Elmas vb. değerli taşlar oldukça sert yapıda olsa da çizilmesi ve hasar görmesi oldukça kolay aksesuarlardır. Bu nedenle hassas takı bakımı ve temizliği kapsamında değerlendirilebilecek olan elmasları özenle temizlemek gerekir.

Elmas takı bakımı ve temizliği yapıyorsanız yumuşak bir bez kullanmayı asla ihmal etmemelisiniz. Bu bez yardımı ile nazikçe sileceğiniz elmas takıları kirlenme derecesine göre farklı işlemlerden geçirebilirsiniz. Az kirlenmiş takıları bez yardımı ile temizleyebilirken çok kirlenmiş elmasların bakım ve temizliğini ılık su ve kimyasal içermeyen bir deterjan yardımı ile yapabilirsiniz. Ilık suda bir süre beklettiğiniz takıları daha sonra bir diş fırçası yardımı ile hafifçe fırçalayabilir ve ılık suda durulayabilirsiniz. Daha sonra bir bez ile kurutacağınız takılarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Elmas takı bakımı ve temizliği yaparken sıcak su kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde takılarınızın zarar göreceğini belirtmek gerekir.

Takı Saklama Önerileri

Takı bakımı ve temizliği kadar önemli konulardan biri de takılarınızın hangi şartlarda saklandığıdır. Çoğu kadın takılarını gösterişli kutularda saklar. Bu tercih bazen görsel bir zevk olarak kabul edilse de aslında bu kutuların yerine getirdiği çok önemli işlevler bulunur.

Takılarınızı güneş geçirmeyen kutularda saklamanız güneşin elmas, atın ve diğer maddelere verdiği zararı önler. Oksitlenme ve pirinçlenmeyi önleyen kutular takıların ilk günkü ihtişamını korumasını sağlar.

Takı kutuları büyük saklama alanları da sunduğundan takıların iç içe geçmelerine ve birbirlerine zarar vermelerine engel olur. Nitekim bazı takı maddeleri birbiri ile temas ettiğinde farklı durumlar ortaya çıkar ve takılar zarar görür. Bu anlamda takı bakım ve temizliğine gösterdiğiniz özeni takı saklama konusunda da göstermelisiniz. Böylelikle takılarınızın ihtişamlı görüntüsünü kolaylıkla koruyabilirsiniz.